Ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit: kellele ja milleks?
Ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit pakub perede toetust nende endi kodus. Peale sünnitusmajast koju jõudmist võib värsketel peredel tekkida palju küsimusi: kuidas ikkagi kodus mugavalt beebit vannitada, kuidas käis naba puhastamine, millal on naba põletikus, kas on olemas mugavamaid imetamise asendeid, ema esmane taastumine ja kuidas seda toetada, kas õmblused paranevad hästi ja palju muud.
Terviseprobleemid ilmevad või saavad selgeks mõne nädala jooksul peale sünnitust. Ema jaoks võivad probleemid seisneda sünnitusjärgses verejooksus, palavik ja infektsioon, kõhu- ja seljavaludes, ebatavaline voolus jne. Lisaks võib esineda psühholoogilisi ja emotsionaalseid probleeme nagu sünnitusjärgne depressioon. Emadel võib lisaks minna vaja toetust imetamisega, kombineeritud toitmise lõpetamisega või imetamiselt pudeliga toitmisele üle minekuga. Beebi jaoks võivad probleemid olla seotud imetamisega, piisava toidu kodusega, naba- ja nahahooldusega jne.
Sünnitusjärgne koduvisiit aitab ennetada tervise probleemide muutumist pikema ajaliseks. Suurendab emade ning perede rahulolu ja kindlustunnet.
Sünnitusjärgsed koduvisiid on kõigile, kes tunnevad ebakindlust või vajavad mõne kindla teemaga toetust.
Põhilised teemad millega vajatakse toetust:
Imetamine (asendid, piimakogus, kombineeritud toitumiselt ainult rinnapiimale üle minemine, imetamise lõpetamine);
Sünnitusjärgsete haavade hooldus ja taastumine (haavahooldus, õmbluste kontroll, taastumisrežiimi paika panemine, juhised kuidas toimida kui niidid on sulanud);
Rindade hooldus (katkised nibud, rinnapõletik, imetamisega seotud rinnaprobleemid);
Lapse hooldus (esimene vann, naba hooldamine, riietamine, pesemine ja kodune ergonoomika);
Emotsionaalne toetus (paarisuhe, muutused peredünaamikas);
Ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit võib-olla ka imeline kingitus emale peale sünnitust!