5 õppetundi, mida kogesin emana aastast 2023

Karl on tänaseks juba 7 aasta ja 3 kuune. Ma ei ole varem vaadanud tagasi ja mõelnud sellele, mida emadus on mulle õpetanud. Kuna avastasin ennast sellelt mõttelt nüüd detsembris, siis siit tulevad minu 5 õppetundi, mis kogesin emana 2023 aasta jooksul:

  1. Me ootame aega, millal lapsed muutuvad iseseisvaks, aga kui see aeg kätte jõuab, siis me tunneme kurbust! - Karl on alati olnud poiss, kes soovib palju füüsilist lähedust. See on tegelikult väga tore ja mõnus, kuid aegadel, mil olen teinud palju tööd ja unetunde on jäänud väheks, on mul olnud raske tulla toime pideva füüsilises kontaktiga nii päeval kui ka öösel. Nüüd, kus Karl magab ikkagi oma voodis ja toimetab enam endamisi, tunnen temast puudust. Mis ma muutsin? Seadsin endale eesmärgi veeta temaga iga päev kvaliteetaega. Kui olen väsinud, siis loen talle kaisus raamatut ja kui mul on rohkem energiat, siis teeme elavamaid tegevusi.

  2. Järjepidevuses peitub jõud. - Kui soovime, et lapsed oleksid iseseisvad, siis peame seda neile õpetama. Kui on mõni tegevus, mida soovime, et laps teeks iseseisvalt, nt paneb mustad kantud riided mustapesukasti, siis see ei juhtu kui me ise pidevalt need riided sinna viime. Kõikide selliste tegevustega tuleb olla järjepidev ja tuletada lapsele meelde seni, kuni ta hakkab seda ise tegema. See muidugi nõuab vanematelt rohkem energiat, kuid pikas perspektiivis tasub ennast ära.

  3. Laps on kodu peegel! - Kui ema ja isa on väsinud ning ärrituvad kergesti, siis see avaldub ka lapse käitumises, mis meid omakorda ärritab. Enne kui lahendame probleemi lapses, peame lahendama probleemid endas.

  4. Kui tahame, et laps liiguks rohkem siis peame ka ise rohkem liikuma. - Liikumisharjumus on väga oluline harjumus kogu eluks. Seda teame me kõik! Miks on siis nii, et välja minemine ja liikumine tuleb meile nii raskelt? Sest see ei ole lihtne ega mugav, isegi kui teame, et peale liikumist on meil parem olla, meel on puhanud ja vaim on värske. Meie eesmärk on kodus läbi oma käitumise luua seos liikumise ja hea enesetunde vahel. Igapäev kui oleme kodus, teeme koos pikema jalutuskäigu või ma võtan Karli endaga trenni kaasa, nt mina jooksen ja tema sõidab rattaga.

  5. Reeglid ja kokkulepped. - Kodu reeglid ja kokkulepped tuleb esmalt teha selgeks ja panna paika mõlema lapsevanema vahel ning seejärel tutvustada neid lapsele. Kui lapsed kasvavad veidi suuremaks siis nad mõistavad, et ema ja isa reeglid võivad olla veidi erinevad. See on normaalne, kuid vanematel läheb keeruliseks kui üks keelab ja teine lubab.

5 nõuannet värsketele vanematele (või ka vanematele, kes tunnevad, et asjad ei ole paigas):

  1. Arutage oma vahel, millised vanemad te olla soovite ja mis on teie jaoks oluline.

  2. Suuremaid otsuseid lapse osas tehke koos. Läbi selle saate arendada meeskonnatööd :D Oluline oskus lapsevanemaks olemise juures.

  3. Harjutage enda vajaduste väljendamist juba enne, kui taldrik saab täis ja kõik vastu taevast lendab.

  4. Jagage koduseid toimetusi. See, et üks vanem on lapsega kodus ei tähenda, et kogu majapidemine jääb tema kanda. Kui tegemist on ühise majapidamisega, siis vastutavad selle eest mõlemad täiskasvanud ja lapse suuremaks kasvades, panustab ka tema.

  5. Mõlemal lapsevanemal on vaja oma individuaalset aega, et tegeleda oma hobidega ja hoolitseda oma füüsilise tervise eest. Lisaks on vaja ka pereaega, kus te teete midagi koos.

Previous
Previous

Sünnitusaegsed rebendid ja nende ennetamine

Next
Next

Ämmaemanda sünnitusjärgne koduvisiit: kellele ja milleks?